ZabudowaBalkonu.infoZabudowaBalkonu.info
   ZabudowaBalkonu.infoZabudowaBalkonu.info

   Zabudowa balkonu ramowa czy bezramowa?

   27 czerwca 2022

   Każdy właściciel mieszkania z balkonem zdaje sobie sprawę z tego, jak wygodne jest to rozwiązanie. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń może służyć zarówno do codziennego relaksu po ciężkim dniu pracy, jak i przyjmowania znajomych. Nic więc dziwnego w tym, że coraz popularniejszą opcją staje się zabudowywanie balkonów. Sprawdźmy, jaki rodzaj zabudowy będzie odpowiedni w danych warunkach i na co zwrócić uwagę w kontekście tej inwestycji. 

   Dla wielu osób balkon jest miejscem, w którym mogą wypocząć, spędzić czas z rodziną czy ugościć przyjaciół i znajomych. W wielu przypadkach to właśnie balkon jest swego rodzaju wizytówką całej nieruchomości i przestrzenią, która spełnia mnóstwo ważnych funkcji. Z tego powodu od lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania polegające na zabudowie balkonu. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

   Jak zabudować balkon w bloku?

   Zabudowując balkon uzyskujemy dodatkową przestrzeń, z której można korzystać o każdej porze roku. Konstrukcja ta chroni bowiem przed deszczem, śniegiem, silnym wiatrem, a nawet promieniami słonecznymi, dzięki czemu nie trzeba być zależnym od warunków atmosferycznych. Odpowiednio dobrana zabudowa balkonowa osłania nas ponadto przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Jest też rewelacyjnym sposobem na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu jeśli mieszkamy z dziećmi lub zwierzętami. Zabudowanie balkonu umożliwia jego zagospodarowanie na cały rok, a więc wzbogacenie przestrzeni m.in. o zestaw wypoczynkowy, meble, kwiaty, dywaniki i wiele innych elementów.

   Zabudowa balkonu w systemie ramowym

   Od wielu już lat najpopularniejszym systemem jest zabudowa ramowa, której mechanizm działania opiera się na przesuwaniu okiennic po specjalnych rolkach zamontowanych na prowadnicach. Ramy okienne wykonane są najczęściej z aluminium oraz różnego rodzaju szkła. Cała konstrukcja jest stworzona z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu można mówić o niezwykłej wytrzymałości. Okna mogą przesuwać się w obie strony i są wyposażone w specjalne ograniczniki i tzw. samozamykacze, co zwiększa bezpieczeństwo. Zabudowa w systemie ramowym może składać się z wielu okiennic, a wszystko zależy w praktyce od długości balkonu. Okna można zamontować zarówno od samej podłogi, jak i od balustrady, dlatego finalny projekt inwestycji zawsze warto rozpatrywać indywidualnie. Należy dodać, że zabudowa ramowa jest o wiele droższym rozwiązaniem od systemu bezramowego. Ten rodzaj zabudowy jest dobrym wyjściem w przypadku niewielkich, prostych balkonów, najczęściej w starszym budownictwie.

   Zabudowa balkonu w systemie bezramowym

   Zabudowa w systemie bezramowym to o wiele nowocześniejsza konstrukcja, co przekłada się także na aspekty wizualne, ale i wyższy koszt takiej inwestycji. Najprościej rzecz ujmując, nie posiada ona żadnych profilii pionowych, a każdy z elementów jest oddzielony od pozostałych. W systemie tym okna układa się z reguły w taki sposób, aby powstała jednolita tafla szkła, która będzie komponować się z elewacją budynku. Przy zabudowie bezramowej stosowane jest szkło hartowane o grubości do nawet 10 mm. Można je montować na prowadnicach, które są umieszczone na posadzce i suficie albo balustradzie i suficie. Szklane elementy zabudowy można nie tylko przesuwać, ale najczęściej także składać, co wpływa na komfort użytkowania. Ponadto, mogą być one przesuwane do po łuku lub pod kątem 90 stopni, a to sprawia, że bezramowa zabudowa sprawdzi się idealnie w przypadku balkonów narożnych lub zaokrąglonych.

   Zabudowa balkonu – czy warto?

   Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, ponieważ wiele zależy od osobistych oczekiwań. Kluczowe znaczenie mają także uwarunkowania techniczne, ale warto zaznaczyć, że w niemal każdym przypadku zabudowanie balkonu w bloku jest możliwe. Najlepszym wyjściem jest zlecenie tego zadania profesjonalistom, którzy wskażą najlepsze rozwiązanie, doradzą, jaki rodzaj zabudowy wybrać, a przede wykonają kompleksową usługę montażu. Dzięki temu można mieć gwarancję tego, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a zabudowa będzie w stu procentach spełniać swoje funkcje.

   Previous

   Jak urządzić balkon w bloku?

   Next

   Jak osłonić balkon w bloku od słońca?