ZabudowaBalkonu.infoZabudowaBalkonu.info
   ZabudowaBalkonu.infoZabudowaBalkonu.info

   Jak urządzić balkon w bloku?

   27 czerwca 2022

   Balkon w bloku coraz częściej staje się jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu. Wiele osób dostrzega w tym miejscu spory potencjał aranżacyjny. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie wszelkich dostępnych możliwości tak, aby z jednej strony balkon cieszył oko, z drugiej był jak najbardziej funkcjonalny. O czym warto pamiętać przy urządzaniu balkonu w bloku? Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika!

   Balkon odgrywa w mieszkaniu ważną rolę, dlatego tak ważne jest przyłożenie dużej wagi do jego wyglądu. Miejsce to wykorzystuje się zazwyczaj jako oazę spokoju po całym dniu pracy lub po prostu przestrzeń, w której spędza się czas z najbliższymi. Na balkonie coraz częściej przyjmuje się także gości, można zrobić grilla i spędzić przyjemnie czas. Tym bardziej, że obecnie na rynku znajdziemy wiele elementów, dzięki którym balkon zyska nowe oblicze.

   Balkon w bloku – jak urządzić?

   Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o aranżację balkonu w bloku jest to, czy jest on odsłonięty, czy też zabudowany. W pierwszym przypadku musimy bowiem wziąć pod uwagę zmienność pogody, w tym niekorzystne warunki atmosferyczne. Balkon jest wówczas narażony na działanie takich czynników jak silny wiatr, deszcz, śnieg czy niskie temperatury. Ogranicza to znacznie możliwości aranżacyjne, ale mimo wszystko nadal mamy spore pole wyboru. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jaki cel chcemy osiągnąć. Wpłynie to na dobór odpowiednich materiałów, elementów wyposażenia, a także ogólny plan działania. Pamiętajmy, że tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia, ponieważ problemem nie jest nawet niewielki metraż balkonu.

   Modnie i funkcjonalnie – o czym pamiętać?

   W większości przypadków dobrym wyborem będą różnego typu zestawy wypoczynkowe, na które składają się fotele, poduchy i stolik. Dzięki temu balkon będzie wyglądać przytulniej, a jednocześnie wzbogacimy go o miejsce, w którym można usiąść z kubkiem kawy. Warto postawić na lekkie zestawy ogrodowe, które można według potrzeby łatwo przestawiać. Do zestawu dobierzmy dywaniki, szczególnie wtedy, gdy na podłodze mamy położone zimne płytki. Jeśli ktoś ceni sobie jeszcze większą wygodę, może dodać materiałowe pufy, a więc niezwykle miękkie siedziska. Często wybieranym rozwiązaniem są ponadto leżaki ogrodowe, które sprawdzą się idealnie jeśli chcemy się opalać lub położyć z książką. W przypadku zabudowanych balkonów nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć to miejsce w meble. Nie trzeba się bowiem obawiać ich zalania czy niszczącej siły wiatru. Nie można zapomnieć także o roślinach, w tym w szczególności o kwiatach doniczkowych lub wiszących. Niezbędnym elementem jest także właściwe oświetlenie, które powinno składać się zarówno z funkcyjnych i praktycznych lamp, jak i o wiele bardziej nastrojowych, łagodnych i ciepłych źródeł światła.

   Aranżacja balkonu – jaki styl wybrać?

   Wybór konkretnego stylu wyposażenia balkonu w bloku jest sprawą indywidualną. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale też kwestie praktyczne. Aranżacja z jednej strony powinna odpowiadać obecnym trendom, ale z drugiej najlepiej, aby była w miarę uniwersalna. Niezwykłą popularnością cieszą się w tej chwili aranżacje w stylu boho, ale nie brakuje także wnętrz w klimacie rustykalnym, minimalistycznym czy po prostu klasycznych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest też łączenie różnych nurtów, choć trzeba tutaj zachować umiar i dokładnie przemyśleć każdy detal.

   Jak wyposażyć balkon w bloku – najważniejsze informacje

   Jeśli zależy nam na wysokim komforcie, a jednocześnie walorach wizualnych, najlepiej postawić na naturalne materiały takie jak drewno czy kamień. Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju elementów wystroju balkonów, które śmiało można dopasowywać do siebie. Jeśli w mieszkaniu są dzieci, nie można zapominać o wydzieleniu specjalnej przestrzeni tylko dla nich. Podobnie w przypadku zwierząt, które potrzebują swojego miejsca, a dobrym rozwiązaniem będzie właśnie ustawienie na balkonie legowiska czy drapaka.

   Previous

   Jak umyć zabudowę balkonu?

   Next

   Zabudowa balkonu ramowa czy bezramowa?