Posiadanie przydomowego tarasu to ogromny atut i niesamowita wygoda. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim niezwykle funkcjonalna. Nie dziwi więc fakt, że od wielu już lat coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju inwestycje związane właśnie z tarasami, w tym zabudowa tej powierzchni. Co warto wiedzieć na ten temat i w jaki sposób osłonić taras m.in. przed wiatrem? Podpowiadamy!
Taras jest wyjątkowym miejscem, w którym zazwyczaj spędza się wolny czas z rodziną czy znajomymi. Przestrzeń ta może służyć zarówno do relaksu, jak i goszczenia przyjaciół, a także mieć czysto funkcyjny charakter. To dlatego wiele osób decyduje się na zabudowanie tarasu, dzięki czemu można korzystać z niego przez cały rok, niezależnie od pogody.
Zabudowa tarasu – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad celem postawienia zabudowy tarasowej, a mianowicie tym, czy zależy nam głównie na ochronie przed wiatrem, deszczem, śniegiem itd., czy na osłonie przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Na szczęście, oba rozwiązania idą ze sobą w parze i obecnie można stworzyć wielofunkcyjną zabudowę, które będzie estetyczna, a jednocześnie odegra swoją rolę. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie spersonalizowanego projektu, w którym należy uwzględnić wszelkie potrzeby, a także uwarunkowania techniczne. Następnie najlepszym wyjściem jest zlecenie wykonania zabudowy tarasu profesjonalnej firmie, dzięki czemu można mieć pewność co do wysokiej jakości wykonanej usługi. Fachowcy doradzą najlepszą możliwą konstrukcję, wskażą, jakich materiałów użyć, a także jak dbać o zabudowę, aby służyła bez zarzutów przez wiele lat.
Jak zabudować taras przed wiatrem?
Sposobów na osłonięcie tarasu przed wiatrem, ale i innymi czynnikami atmosferycznymi, jest wiele, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Skutecznym i wygodnym rozwiązaniem jest pergola, a więc specjalna konstrukcja stworzona z kilku słupków i zadaszeniem. Zazwyczaj używa się do tego elementów metalowych, ale w zależności do materiału, z jakiego zbudowano taras, można wykorzystać drewno czy tworzywa sztuczne. Całość można wzbogacić o rolowane przesłony z regulację na całej wysokości. Zasłony są zazwyczaj uszyte z lekkich i przewiewnych materiałów, co zwiększa komfort przebywania na tarasie nawet przy ich całkowitym opuszczeniu.
Zabudowa tarasowa – na co zwrócić szczególną uwagę?
Zabudowanie tarasu przed wiatrem nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba wiedzieć, jak podejść do tego tematu. Na rynku znajdziemy mnóstwo możliwości, kluczem do sukcesu jest jednak zwrócenie uwagi na każdy detal, ponieważ to one w dużej mierze odpowiadają za finalny efekt. Osłona powinna być wytrzymała, stabilna oraz zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. W dalszej kolejności trzeba zadbać o to, aby była wygodna w użytkowaniu, a przy tym estetyczna. Taras jest bowiem najczęściej wizytówką całej nieruchomości, a więc musi cieszyć oko. Materiał, z którego wykonano osłonę, powinien przepuszczać powietrze, ale jednocześnie skutecznie chronić przed silnym wiatrem. Ważne, aby był odporny na wilgoć czy mróz. Wybierając osłonę trzeba sprawdzić, jak o nią dbać i czy wymaga konserwacji. W większości przypadków jednak wykonane z materiałów, które są w stanie wytrzymać każde warunki.
Czy warto osłaniać taras?
Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie, ale z całą pewnością zabudowa tarasu jest rozwiązaniem, które warto rozważyć. Tym bardziej, że dobrze dobrana osłona znacząco zwiększy komfort korzystania z tarasu, pozwoli na jego swobodną aranżację, bez podporządkowywania się pogodzie, a także zwiększy atrakcyjność całej nieruchomości. W tej chwili konstrukcja wraz z jej montażem nie jest już tak droga, jak dawniej, a więc może pozwolić sobie na nią niemal każdy. Warto więc podejść do tego, jak do inwestycji, która zwróci się z nawiązką w postaci naszego samopoczucia. Zabudowany taras zyska nowe oblicze i będzie dodatkową przestrzenią, z której można korzystać przez cały rok.