Posiadanie balkonu w mieszkaniu w bloku ma wiele niewątpliwych zalet, pod warunkiem, że odpowiednio zagospodarujemy taką przestrzeń. Miejsce to może spełniać wiele różnego typu funkcji, ale powinno być przede wszystkim wygodne. Plany krzyżuje jednak bardzo często pogoda i nie chodzi wyłącznie o opady deszczu czy silny wiatr, ale nawet zbyt intensywne promienie słoneczne. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Balkon jest idealną opcją w ciepłe wiosenne czy letnie dni, ale coraz częściej sprawdza się także w chłodniejsze miesiące. Jak się jednak okazuje, w dłuższej perspektywie uciążliwa jest nie tylko nieprzychylna pogoda, lecz także za mocne słońce. Z tego powodu wiele osób poszukuje skutecznego sposobu na to, aby choć trochę się przed nim osłonić. Sprawdźmy, z jakich rozwiązań można skorzystać właśnie w kontekście balkonu.
Czym osłonić balkon przed słońcem?
Na rynku dostępnych jest w tej chwili tak wiele możliwości jeśli chodzi o osłonę balkonu przez słońcem, że z pewnością każdy znajdzie coś, co sprawdzi się w danej sytuacji. Wiele zależy jednak od indywidualnych oczekiwań, jak i możliwości montażowych, choć w większości przypadków nie powinno być z tym żadnego kłopotu. Jako ochrona przed promieniowaniem słonecznym może posłużyć m.in. zwykły parasol balkonowy, który z jednej strony spełni swoją funkcję, z drugiej będzie estetycznym dodatkiem. Jest łatwy do zainstalowania i niedrogi, ale niestety potrzebne jest trochę miejsca, aby go rozłożyć. W wielu przypadkach lepiej sprawdzą się markizy, czyli konstrukcja składająca się ze stelaża i naciągniętego na niego materiału. Mogą one mieć zarówno formę markiz montowanych do ściany czy dachu, jak i pionowych, które są zwijane po specjalnych szynach. Prostym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem są też specjalne maty osłonowe, które mogą być zrobione z bambusa, drewna, wikliny itp. Ich wadą jest to, że są stosunkowo niskie, a więc nie przysłonią całej powierzchni balkonu.
Osłona balkonu w bloku – jak wykonać?
Jeśli myślimy o zapewnieniu sobie osłony przed słońcem, najlepiej zaopatrzyć się w gotowe rozwiązania. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby materiał, z jakiego wykonana jest osłona, w rzeczywistości blokował promienie UV i był jak najbardziej wytrzymały. Warto w dużej mierze stawiać na naturalne materiały, dzięki czemu osłona nie tylko będzie chronić przed słońcem, ale także świetnie się prezentować. Bardzo często różnego rodzaju osłony np. bambusowe, trzcinowe itp., można wykonać samodzielnie, ale wymaga to czasu. Alternatywą lub uzupełnieniem dla tradycyjnych osłon mogą być także rośliny, w tym pnącza, krzewy i drzewka balkonowe, które nadadzą całej przestrzeni przytulnego charakteru. Na uwagę zasługuje tutaj bluszcz czy powoje.
Zabudowa balkonowa – charakterystyka i zalety
Z każdym kolejnym rokiem rośnie również zainteresowanie zabudową całego lub części balkonu. Jest to niezwykle atrakcyjne, uniwersalne i przede wszystkim trwałe rozwiązanie, dzięki któremu z przestrzeni tej można korzystać przez cały rok. Zabudowa, która najczęściej stworzona jest z odpornych na działanie czynników zewnętrznych metalowych i szklanych elementów, skutecznie ochroni nie tylko przed słońcem, ale i deszczem, gradem, wiatrem czy śniegiem. Decydując się na zabudowanie balkonu warto skorzystać z usług doświadczonych fachowców, którzy doradzą najlepszą możliwą opcję.
Osłona przed słońcem – o czym pamiętać?
Osłona balkonowa powinna przede wszystkim dobrze komponować się z ogólną aranżacją tego miejsca. Kolejną kwestią jest zastanowienie się nad tym, czy zależy nam doraźnym, a przez to elastyczniejszym rozwiązaniu, czy też lepszym wyjściem jest o wiele droższa, ale stabilniejsza konstrukcja, jak właśnie zabudowa balkonu. Stanowi ona nie tylko ochronę przed słońcem, ale pozwala na cieszenie się balkonem niezależnie od pogody. To natomiast sprawia, że zwiększa się powierzchnia użytkowa mieszkania, a balkon można w dowolny sposób zagospodarować, wyposażając w zestaw wypoczynkowy, meble i wiele innych elementów.